A játékosok
Az első amit fontos tisztázni, hogy hány játékosból áll egy jégkorong csapat.
Egy team általában 18 mezőnyjátékosból és 2 kapusból áll. A játékosok sorokba vannak osztva, és ezek a sorok cserélődnek (kb. 45-60 másodpercenként) a játék során folyamatosan.
Egy sorban 5 mezőnyjátékos van, egyszerre egy csapatból 6 játékos áll a jégen.
A játék célja - talán nem túl meglepő módon - hogy a korongot az ellenfél kapujába juttassák a játékosok. Ezt egy ütő segítségével tehetik, meg.
Lényegében nincs megkötés a korong KEZELÉSÉVEL kapcsolatban, az irányítással kapcsolatban azonban már igen. Kézzel tilos a korongot iránytani!
Gólnak csak az minősül, ha a korong az ütő által jut a kapuba, vagy akaratlanul a játékosról pattan be. A szándékos dobómozdulat TILOS!
A mezőnyjátékosoknak 2 nagy csoportja van:
> vannak a támadók (centerek, balszélsők, jobbszélsők): egy sorbán általában 3 támadójátékos van;
> és vannak a védők (bal bekkek, jobb bekkek): többnyire ketten vannak egy sorban.
A jégkorong egy rendkívül gyors ugyanakkor veszélyes sport, ezért alapvető dolog a jégkorongozók védelme, ezért minden játékos megfelelő felszereléssel kell, hogy rendelkezzen.
A kapus felszerelése:
- sisak ráccsal vagy kapus fejvédő, nyakvédő, torokvédő, mell-és vállvédő, botos kesztyű, lepkés kesztyű, kapus szuszpenzor, kapus nadrág, mamut (a kapus lábszárvédője), kapus korcsolya, kapus ütő.
A kapus sisakjával kapcsolatban fontos azt megjegyezni, hogy régen, csak egy egyszerű maszk védte a hálóőröket, de mivel ez abszolút nem nyújtott megfelelő védelmet, betiltották őket.
(A legjobb példa arra, mennyire használhatatlanok voltak, ezek a maszkok!)
A mezőnyjátékosok felszerelése:
- sisak, arcvédő (plexi, félplexi, rács), fogvédő, nyakvédő, vállvédő, könyökvédők, játékos kesztyű, nadrág, szuszpenzor, lábszárvédők, jégkorong korcsolya, ütő.
Most térjünk rá a szabálytalanságokra:
AZ IIHF (Nemzetközi Jégkorong Szövetség) fekteti ée azokat a szabályokat ami alapján a meccsek zajlanak. 4 évente adnak ki új szabálykönyvet.
Szabálytalanságok a játékosokkal szemben:
- palánkralökés (boarding, BOARD)
- botvéggel ütés (butt ending, BUT-E)
- meg nem engedett testtel való játék (charging, CHARG)
- hátulról lökés (checking from behind, CHE-B)
- nyírás (clipping, CLIP)
- bottal lökés (cross-checking, CROSS)
- könyökhasználat (elbowing, ELBOW)
- túlzott durvaság (unnecessary roughness, UNN-R)
- öklözés vagy durvaság (fisticuffs, FIST)
- fejelés (head-butting, H-BUTT)
- magas bottal való játék (highsticking, HI-ST)
- ellenfél fogása (holding, HOLD)
- botfogás (holding the stick, HO-ST)
- bottal akasztás (hooking, HOOK)
- akadályozás (interference, INTRF)
- rúgás (kicking, KICK)
- suhintás (slashing, SLASH)
- szúrás (spearing, SPEAR)
- gáncsolás (tripping, TRIPP)
- fejre, nyakra irányuló támadás (checking to the head, CHE-H)
A szabálytalanságok egyéb formái:
- hivatalos személy (bírók) sértegetése (abuse of officials, ABUSE)
- játék késleltetése (delay of game, DELAY)
- szabálytalan felszerelés (illegal equipment, IL-EQ)
- sportszerűtlen magatartás (unsportsmanlike conduct, UN-SP)
- játék kezdésének megtagadása (refusing to start play, REFUS)
- cserepad elhagyása (leaving players bench, L-PLB)
- büntetőpad elhagyása (leaving penalty bench, L-PEB)
- túl sok játékos a jégen (too many players on the ice, TOO-M)
Játékidő:
Egy mérkőzés 3 harmadból áll, egy harmad 20 percig tart. A sport jellegzetessége, hogy a játékot (szabálytalanság-kiállítás, jégfelújítás miatt) megszakíthatják néhány percre, ilyenkor az óra áll. Tehát ebben a játékban lényegében a harmadokban nincs hosszabbítás, csak játékmegszakítás, aminek köszönhetően a hivatalos 20 perc, akár 1 órára is kinyúlhat.
Játékmegszakítás több ok miatt is történhet:
- Les: A támadócsapatnak előbb kell a korongot a támadó harmadba juttatni, mint ahogy egy játékosa oda belépne. Ha úgy juttatják a korongot a támadó harmadba, hogy azt megelőzően már tartózkodik ott játékosuk, akkor beszélünk lesről. Angolul "offside".
- Tilos felszabadítás (túlütés): Ha a támadócsapat a saját térfeléről az ellenfél alapvonala mögé üti a korongot akkor beszélünk tilos felszabadításról. Az NHL-ben nem fújják be automatikusan, csak akkor, ha a korongot megérinti a védekező csapat egy játékosa. Európában automatikusan fújják amint a korong áthaladt az alapvonalon. A tilos felszabadítást elkövető csapat büntetése, hogy a buli az ő védő harmadukban lesz. Szintén nevezik túlütésnek is, bár ez kevésbé elterjedt. Angolul "icing".
- Kiállítás: Lehet kisbüntetés, nagybüntetés vagy fegyelmi. Ezek tételei 2, 5 illetve 10 perc vagy végleges kiállítás. A vétkes játékos a büntetésnek megfelelő időtartamra elhagyja a játékteret. Csapata ez idő alatt emberhátrányban játszik. A kisbüntetés lejár ha az emberelőnyben játszó csapat a kapuba talál. A nagybüntetések nem járnak le, ezeket le kell ülnie a vétkesnek. A fegyelmi büntetésekkel sújtott játékosok helyett más mezőnyjátékos a jégre léphet. A büntetések angol megfelelői "minor penalty", "major penalty", "misconduct penalty".
- Játékteret elhagyja a korong: Ha a korong teljes terjedelmével elhagyja a játékteret szegélyező palánkot. Szándékosságért 2 perc büntetést kap a vétkes játékos.
- Sérülés: A játékvezető megállítja a játékot, ha egy játékos megsérül.
- Korong irányítás: A korong kézzel való irányítása, büntetést nem von maga után.
- Kapu elmozdulása: A kapu elmozdítása, ha szándékos a mozdulat, akkor az elkövető játékost kiállítják a játék késleltetéséért.
Forrás: Wikipédia
|