A jégkorong hazánkban
A sportágnak Magyarországon 7 nagy korszaka volt:
I. Az 1920-as évektől számíthatjuk, egészen a 30-as évek végéig. Ekkor érkezett meg hazánkba ez a sportág, és hamar közkedvelté is vált, ami nem meglepő, hsizen egy rendkívül gyors és izgalmas sportról van szó.
Az első csapat a BKE (Budapesti Korcsolyázó Egylet) volt, de gyorsan új csapatok is létrejöttek, mint például az FTC, vagy a BBTE.
Országunk először 1927-ben szerepelt a Nemzetközi Szövetség (akkori nevén LIHG) által rendezett bajnokságon, ahol az utolsó 6. helyet szereztük meg a szinte csak BKE-s játékosokból álló csapattal.
Az érdeklődés azonban nem csappant meg és 1937-ig továbbra is részt vettünk az összes megrendezett EB-n, illetve az 1936-os olimpián is ott voltunk. 1938-ban még egy döntetlen márkőzást is sikerült lejátszani a kanadai válogatottal.
II. Ez az időszak 1937-ben kezdődött, amikor elindult az első Magyar Bajnokság. 3 csapat nevezett (BKE, BBTE, FTC), de az FTC visszavonta a nevezését, és végül a helyére a BKE II. csapata indulhatott. A bajnokságot végül az eleve is a legesélyesebbnek tartott BKE nyerte meg. 1940-ben újabb csapatok csatlakoztak a tornához, főleg a visszacsatolt területekről (Kassa környékéről, Erdélyből).
III. A sportág számára világháború miatt beköszöntött hazánkban a jégkorszak. 1958-ig a magyar válogatott mindössze 10 alkalommal játszott más nemzetekkel, VB-n pedig csak 1959-ben szerepelt újra.
IV. 1960-tól A Szovjet válogatott sorra nyerte az olimpiákat és a VB-ket, ez pedig a magyar hokira is hatással volt. 1961-ben megépült a Kisstadion, a válogatott élére csehszlovák vezetőedző érkezett, a csapatok száma pedig 8-ra emelkedett.
1964-ben a válogatott szerepelhetett az olimpián, 1965-ben pedig a B világbajnokságon a 4. helyet szerezte meg, ami akkor világviszonylatban a 12. helyet jelentette.
V. 1970 és 1980 között sok csapat köztük a Spartacus, a Vörös Meteor, az Építők és a BVSC megszűnt, a helyükre pedig új csapatok (pl. a Bp. Volán) került. A válogatott kivívta a feljutást és stabilan tartotta magát a 2. vonalban.
VI. 1981 után az első bajnokság nagy meglepetést hozott. Az Alba Volán SC (Székesfehérvári Volán) első vidéki csapatként nyerte meg a bajnokságot.
Az első magyar csapat, ami elsőként szerződtetett légiósokat a Jászberényi Lehel volt, ami szintén bajnokságot tudott nyerni.
A magyar csapatokhoz több, főleg szovjet játékos érkezett, (pl.: Alekszandr Malcev, Szergej Szvetlov, Szergej Kapusztyin, Vlagyimir Repnyev).
A magyar jégkorong egyik legemlékezetesebb pillanata az volt, amikor a válogatott 1983-ban feljutott a B csoportba. Egyre jobb eredményeket értünk el, annak ellenére, hogy Magyarországon ekkor még mindig nem létezett állandó fedett jégpálya. Míg a többi nemzetek válogatott csapatai egyre jobb körülmények között készülhettek, addig a mi játékosaink hátrányból indultak, ez pedig minden törekvés ellenére meglátszott. Az 1985-ös B VB-ből kiesés után a magyar csapat csak a 3. vonal középmezőnyében tudott megkapaszkodni, a „hab a tortán” pedig az 1990-es hazai C VB 7. helyezése volt.
VII. A pályaproblémát meg kellett oldalni, aminek az első lépése a fehérvári jég fedél alá kerülése volt. Sokáig ez a volt az egyedüli, majd évek múlva követte a sorban Dunaújváros, Szeged, Debrecen, Zalaegerszeg, Kaposvár, Miskolc, a fővárosban pedig a káposztásmegyeri, újpesti és erzsébeti jégcsarnok.
A 90-es évek első felében, a bajnokságban újra az FTC állt az élre, ezt az „egyeduralmat” azonban a Dunaferr nagy generációja szakított meg. Hozzájuk csatlakozott az Alba Volán, akik a 2000-es évek domináns csapatává váltak és amit a mai napig a hazai csapatok legjobbikaként tartják számon.
A válogatottban 1995-től kezdve szerepeltek a dunaújvárosi és fehérvári játékosok (Palkovics Krisztián, Ifj. Ocskay Gábor).
A felnőtt válogatott egyre jobb eredményeket ért el. 1998-ban a csapat kiharcolta a B csoportos indulás jogát, majd a kiesés után ismét az első helyet szerezték meg 2000-ben.
A világbajnoki rendszer 2001-es átszervezése óta a csapat stabil tagja volt a divízió I. selejtező csoportoknak, ahol 2002-ben és 2007-ben második helyezést tudott szerezni. 2008-ban sikerült a válogatottnak feljutnia az A-csoportba, ami a magyar jégkorong egyik legnagyobb fénypontja. Innen a Dánok ellen elvesztett rájátszás-mérkőzésen kiestünk, a 2010-es Divízió 1-ben pedig sajnos csak a második. helyet tudtuk megszerezni a szlovénok mögött.
Forrás: Wikipédia
|